MR Füzyon Prostat Biyopsisi – İstanbul Cerrahi

MR Füzyon Prostat Biyopsisi

Home / MR Füzyon Prostat Biyopsisi

 

MR Füzyon Prostat Biyopsisi Nedir?

Şüpheli tümör odaklarının doğru ve kesin tanısı için MR görüntüleme ile hedef bölgeye yönelik yapılan biyopsi uygulamasıdır. Prostatta kanser şüphesi olan odaklara özel bir iğne yardımıyla biyopsi yapılabilmektedir. Doğru teşhis ve tekrarlayan biyopsileri önlemek amacıyla geliştirilmiştir.

Hastanemizde bulunan Koelis Trinity 3D Trus MR-Fusion Prostat Biyopsi Sistemi

US/MR görüntüsünü elastik füzyon ve Organ-Based Tracking teknolojisinin takibiyle birleştirerek tek bir görüntü haline getirir. Kullanımı kolay platformuyla hekimlere prostat biyopsi uygulamasında hassas ve kaliteli bir kontrol imkanı tanıyarak her bir hasta için kişisel cevaplar sunar. 3D Prostat Paketi Promap-US, Promap-MR ve Promap-2L’yi içermektedir.

Prostat biyopsisi neden yapılır?

Prostat kanserinin kesin olarak teşhis edilebilmesi için bilinen tek yöntemdir.

  • Tümör riski taşıyan alanlardan minimal sapma ve hatayla örnekleme yapılır.
  • Altın standart tanı prostat biyopsisidir.
  • Biyopsi tekrarına duyulan gereksinimi azaltır.
  • Kısa süren bir işlemdir.
  • Ağrı kesici verildiği için ağrısız bir işlemdir.
  • Patoloji sonucu birkaç gün içerisinde çıkar.
  • İşlem sonrası hastanın hastanede yatmasına gerek yoktur.

Çoğu kanser türünde olduğu gibi prostat kanserinde de erken tanı hayat kurtarıcıdır. Özel iğneler yardımıyla prostattan ortalama 12 örnek alınır ve alınan örnekler analiz edilebilmeleri için patoloji uzmanlarına gönderilir. Alınan örnek sayısı MR da belirlenen şüpheli lezyon ve prostat hacmine bağlı olarak değişir.

Prostat biyopsisinin amacı alınan doku örneklerinin kanser açısından değerlendirilebilmesidir. İşlem öncesinde yapılan rektal muayene, MR, PSA, PCA3, PSA PHI, SelectMDx testler rektal biyopsisinin yerini tutmaz sadece biyopsi işleminin yapılıp yapılmaması gerektiğini belirler.

MR Füzyon Prostat Biyopsisi Nasıl Yapılır?

En doğru biyopsi sonucu elde edebilmek için Ultrason görüntüsü ile MR görüntüsü özel yazılımlar yardımıyla birleştirilir ve tek bir görüntü elde edilir. Bu sayede noktasal anlamda biyopsiyi gerçekleştirme imkanı sağlanır.

Prostat biyopsisi narkoz almadan gerçekleştirilebilir. Sizi rahatlatması için işlemin sedasyon eşliğinde (mide endoskopisinde uygulandığı şekilde) yapılmasını önermekteyiz.

Hastadan alınan MR/PET/PET-CT görüntüleri cihaza yüklenir. Alınan 3D görüntüler üzerinde şüpheli alanlar/ lezyonlar işaretlenir.